51 Atak nedir ? Re organization ve ETC hacki hakkında
Analiz, Bitcoin, Genel, Günün Haberi, Haberler, İnceleme, Teknoloji, Temel Analiz

51 Atak nedir ? Re organization ve ETC hacki hakkında

Dün gece aniden Coinbase ve Poloniex’in mesajlarıyla irkildik kripto yatırımcıları olarak bilhassa ellerinde ETC bulunduranlar …

Coinbase’in ETC 51 atağını duyurduğu tweet

Poloniex 51 atak duyurusu

Peki 51 atak nedir ? ETC’ye ne oldu ?

(•_•)
<) )╯51 ATAK
/ \

(•_•)
( (> 51 ATAK
/ \

(•_•)
<) )> Nedir Bu ?
/ \

(•_•)
( (> 51
/ \

(•_•)/
( ) ATAK
/ \

51 ataktan önce madencilikten (mining) ve işlevinden bahsetmek istiyorum. Yani madencilik yapıyoruz coin kazanıyoruz “oh ne ala” fakat madencilik yaparak aslında blockchaine katkılarımızdan bahsedeceğim.

Madenciliğin işlevi aslında blockchain dediğimiz bizim ve diğer tüm kullanıcıların ortak ve şeffaf olan (blockchainin esprisi bu evrensellik) hesap defterinin (ledger) işlem geçmişine yeni işlemler eklemektir.

Aslında bu da bloklar üreterek oluyor. Bloklar dediğimiz şeylerde haliyle bizim transferlerimizin (transactionlarımızın) bir silsilesi oluyor. Bu blokların birbirine eklenmesiyle de coinlerimizin blockchaini oluşuyor.

51 atak mevzusu ise

Eğer tek bir madencide ağdaki diğer madencilerin tamamından daha fazla hesaplama gücü (hash power) varsa bu madenci alternatif bir blok geçmişi yaratabilir. Yani alternatif bir transfer geçmişi silsilesi yatırabilir.Buna da re organizasyon ya da re org deniyor. Dünkü ETC atağında 100 bloğun tekrardan organize edildiği/ düzenlendiği söyleniyor. Bunu nasıl yapıyorlar aslında bir fork gibi networkun toplam block sayısı ETC networkunden daha fazla sayıya ulasınca en uzun chain ana zincir kabul ediliyor saldırganların toplam hashi de network hashınden fazla oldugu ıcın (adı üzernde %51 atak) kendi zincirlerini daha yuksek block sayısına cıkarabılıyorlar. Yanı eldekı coin sayısını (daha önce borsaya aktardıkları/ transfer ettikleri) bu şekilde katlayabiliyorlar bu yüzden de bu saldırılara “double spending” ya da iki kere harcama deniyor. Saldırıyı gerçekleştirenlerin toplam çaldığı ETC’nin değeri yaklaşık 1.1 Milyon dolar…

ETC tarafı ise bu saldırıyı gerçekleştirenlerin çinli yeni asic cihazlarını deneyen bir firma (Linzhi)olduğunu iddia etti. Eğer gerçekten ETHASH algosunu kazan bu denli yüksek hash rate e sahip cihazlar varsa sadece ETC değil aynı algoritmadaki ETH da sıkıntı altında diyebiliriz.

Linzhi’yi araştırdığımızda ekim ayında atılan üstünde çalıştıklarını iddia ettikleri cihazlar ile ilgili bilgiler mevcut. Eğer rakamlar doğruysa devasa rakamlar bizim en iyi ekran kartımızın 40 MH kazdığını düşünürsek adamların asici 1400 MH kazıyor ise GPU madenciliği de iyiden iyiye sıkıntıya girecektir. Çünkü adamların kepçeyle (iş makinesi olan kepçe 🙂 ) kazdığını biz çay kaşığıyla kazıyor olacağız. İlgili tweet aşağıda.

İçiniz karardı değil mi biraz da 51 atağa karşı çalışan KOMODO’ nun dPoW’ undan bahsedip yazıyı tamamlayacağım.

Delayed Proof of Work

Komodo delayed proof of work adını verdiği yeni bir sistem ile kendi blockchaini (aynı zamanda başka coinlere de uygulayabiliyorlar) bitcoin blockchainine de depoluyor böylece komodoyo 51 atak yapılsa bile kendi chainin bir kopyası da bitcoin blockchaininde olduğu için Komodoyo 51 atak yapabilmek için aynı anda hem bitcoine hem komodoya başarılı bir şekilde 51 atak yapılması gerekir. Şu ana kadar Komodo’nun dPoW’unu kullanan GAME Credits, Kreds, Einsteinium, HUSH, ve SUQA olmak üzere 6 proje var. Yani bu projelere 51 atak yapabilmek için önce bu coinlere 51 atak yapılması sonra komodoya en sonra bitcoin networkune 51 atak yapılması gerekli. Bu sistem şimdilik 51 ataklara karşı efektif gözüküyor. 

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE