Tether, Bitfinex ? Yine mi FUD ?
Analiz, Bitcoin, Genel, Günün Haberi, Haberler, İnceleme, Temel Analiz

Tether, Bitfinex ? Yine mi FUD ?

Öncelikle tether ya da bitfinex hakkında daha önce neler oldu bilmiyorsanız size 2017 kasım ayında yazdığım floodu okumanızı tavsiye ederim.

Tether ($USDT) çıkış amacı göz önüne alındığında gerçekten kriptopara piyasasında gerekli bir element.

Neden mi ?

Dolar fiyatına sabit bir assetin faydası çok

  • Borsalar arası dolar transferi yapmaya olanak tanıması
  •  Kriptopara piyasasının volatil yapısından kaçınmak isteyen yatırımcılar açısından “güvenli” liman özelliği taşıması

Tether, diğer bir çok kriptopara gibi merkeziyetsiz değildir aksine merkezidir ve yukarı bahsettiğimiz işlevini

Bankada coin (tether) karsılıgı USD tutarak sağlamaktadır. Yani üretilen her 1 tetherin karşılığında tether şirketinin banka hesabında 1 usd bulunması gereklidir…

Tether aslında dolar fiyatına sabitli (pegged/stable coins) tek coin değildir.

Tether’in işlevine sahip olan sabit fiyatlı coin olan bir çok alternatif proje var. Bunların bir kısmı tether gibi banka hesabında para tutarak ya da bir diğer yol kriptoparaları collateral (rehin) göstererek sabit coin işlevi görmektedir.

Bazı korkutucu örnekler vereyim

Mesela Nubit o da tether gibi 1 dolara sabit bir stabil coin 3 yıldır fonksiyonel bir şekilde çalışırken şu anda fiyatı 10 sente düşmüş durumda.

Yani Nubits’e güvenerek bitcoin volatilitisinden kaçanlar parasının %90’ını kaybetmiş durumdalar.

Nubits dışında bitUSD,MakerDAO, TrueUSD, USDC, GUSD ve son olarak PAX olmak üzere stabil coin çeşitlerimiz oldukça fazla.

Şu anda stabil coinlerle ilgili enteresan gelişmeler yaşanmakta.

Bunlardan belkide en önemlisi Tether ile işlem yapılan borsalardaki $BTC fiyatındaki farklılıklar.

Bitfinex $BTC fiyatı
Coinbase $BTC fiyatı

Bitfinex ve Coinbase arasında 125 dolarlık bir makas oluşmuş durumda. Sadece bitfinex ya da coinbase diye ayırt etmemek lazım aslında şu anda tetherle işlem yapanlar ve yapmayanlar arasında farklılık oluşmuş durumda. Aşağıdaki fotoğrafta borsalardaki BTC fiyatındaki farklılıklar ve tetherle işlem yapıp yapmadığını görüyorsunuz.

Bu fiyat sapmasının altında ise de yukarıda örneğini verdiğim Nubits kadar keskin olmasa da Tether’in de fiyatının 1 USD olmaması yatıyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise tetherin alternatiflerine göre % değer kaybını gösteriyor.

 

Daha ayrıntılı inceleyelim. 1 dolar olması gereken tether şu anda 98 sentten işlem görüyor %2 ucuz.

 

Tetherin alternatiflerinde binance üzerinden alınabilen TrueUSD ise 1 dolar olması gerekirken 1.03 dolar %3 yüksek.

Yakın zamanda binance’a giren PAX ise 1.01 usd. Pax’a ayrıca değineceğiz.

 

Yani tether popülaritesini yitiriyor ve fena halde dumplanıyor. Tetherin fiyatı düştüğü için tetherli borsalarda bitcoin fiyatı haliyle artıyor. Riskli bir değer karşılığı $BTC’sini satanlar karşılığında daha fazla tether talep ediyorlar. Ayrıca biz her ne kadar tether fiyatını usdden ayırsak da bitfinexte usd/usdt ayrımı yok hepsi usd olarak yazılıyor. Bu da haliyle fiyatın yüksek kalmasını açıklıyor aslında.

Bonus olarak sadece Krakende bulunan USDT x USD paritesinin fotosunu atıyorum. 1 USDT krakende 0.97 USD’den trade ediliyor.

.

Ayrıca bitfinex’in çiçeği burnunda bankacılık partneri HSBC’nin nakit para girişine (deposit) izin vermediğini de hatırlatalım. Bilmeyenler için Bitfinex uzun bir süredir bir bankayla çalışmıyordu. Geçtiğimiz haftalarda HSBC ile çalışacağının duyulmasından bir kaç gün sonra fiat depositlerinin durdurulduğunu açıkladılar.

Tether’in pimi çekildi mi bilmiyorum ama yaşanan gariplikler bunlarla sınırlı değil. İster sevelim ister sevmeyelim. Binance sektörde öncü konumunda. Tether ile ilgili daha önce güven verici açıklamalar yapan CZ’nin tethere olan tavrının değiştiğini hissedebiliyoruz.

Yaklaşık 8 ay önce tethere destek çıkan hatta banka hesaplarına bile adet kefil olan CZ’nin https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/7xk37l/binance_ceo_zhao_chengpeng_confirms_he_works_with/

 

Bugünlerde tavrı bir hayli farklı.

https://news.bitcoin.com/binance-ceo-changpeng-zhao-with-tether-concern-is-always-there/

Binance’in tavır değişikliği ile ilgili spekülasyon yapmak istemiyorum ama gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca yakın zamanda Binance listelemesinden önce tek bir borsada listelenmiş olan bir stabil coin olan PAX tokeni listelediler.

Binance’i yazmamın sebebi şu,

Yeni ekledikleri stabil coinler ve tether ile birlikte toplamda 3 farklı stabil coin listelemiş oldu. gUSD ve USDC ile devamı da gelebilir. Başka neler yapabilir Binance ?

1- Tether’in delist edilme ihtimalini düşünmek istemiyorum ihtimal dışı görüyorum.

2- Kraken gibi Tether ve bu yeni stabil coin pariteleri açıp tetherin daha da kanamasına neden olabilirler.

 

O yüzden tether ile işlem yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederim sevgiler.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE