Pasif gelir serisi bölüm 2 :Exchange tokenları
Analiz, Bitcoin, Günün Haberi, Haberler, ICO'lar, İnceleme, Kripto Haberleri, POS, Temel Analiz

Pasif gelir serisi bölüm 2 :Exchange tokenları

Pasif gelir serisinin ilk yazısı “Coin Kiralama” yazısını okumadıysanız sizi önce oraya davet ediyorum. İlgili yazının linki.

Exchange tokenların tarihçesi

Binance ve BNB

Binance ve kendi tokeni $BNB ile başlayan borsaların kendi platformunda işleve sahip olan kendi tokenlarına sahip olması bir hayli yaygınlaştı. Hatta artık olmazsa olmaz gibi alıştık borsa tokeni fikrine. $BNB ile başlayan bu süreç bir hayli değişti $BNB’ nin pasif gelir sağlama gibi bir işlevi (utility) yoktu. Aslında ICO sundan bu yana performansına bakınca pasif gelire de ihtiyacı olmadığını görüyoruz. 0.11 cente satılan 1 $BNB tokeni marketin peak yaptığı vakitte 1 dolar koyan yatırımcısına 200 dolar olarak dönüş sağlamış durumda. Şu bear markette bile performansı anlık 91.31x.

Binance token $BNB gerçek hayatta işimize yarayan, kullanım alanı olan nadide projelerden. Kullanımı da bize borsada işlem yaparken komisyon ödemelerinde giderek azalsa da indirim sağlaması. Binance’nin kripto para marketini bu denli domine etmesinde mobil app, referral link ve çeşitli ödüllü yarışmalar, kycsiz 2 btcye kadar işlem yaptırması kadar,  $BNB tokenin varlığının da katkısının olduğunu düşünüyorum.

 

Kucoin ve KCS

Binance ve $BNB devriminden bir süre sonra Kucoin ve $KCS ortaya çıktı. Kucoin her ne kadar Binance’nin kopyası gibi gözükse de $KCS, $BNB’den oldukça farklıydı. Binance gelirinin %25’ini marketten buyback yapıp yakarken, Kucoin borsanın gelirinin %50’sini $KCS tutanlara dağıtan bir sistem üzerine kurmuştur. Tabii Kucoin komisyonlarını farklı coin paritelerinden aldığı için size de $KCS ödemelerini bu pariteler üzerinden yapıyor. Bu aslında bildiğimiz hisse senedinin temettü vermesi gibi tokenin dividend vermesi haliyle SEC tarafından alerjik reaksiyona sebep olacak bir durum. Pasif gelir peşinde koşarken Amerika ve SEC tarafından tokat yeme ihtimali olan bir borsa.

Kucoin, Binance ile kıyaslanacak başarıya sahip olamadı. Referans sistemini kaldırdı üyelikler azaldı. Birbirinden kötü projeleri listeleyerek yatımcıların zarar etmesine göz yumdu. Haliyle market tarafından cezalandırıldı. Buna rağmen $KCS fiyatı dolar bazında ICO fiyatının 5 katının üzerinde. Bull markette ise $KCS ICO fiyatının tam 100 katına kadar çıkmış $KCS’nin size temettü olarak bıraktıkları da cabası.

Bibox ve BIX

Binance, Kucoin ya da Bibox aslında 3’ü de asya kökenli birbirinin klonu borsalar hatta o kadar ki 3’ünün mobile appini aynı kimse yapmış. Binance’nin başarılı iş modelinden nemalanmak istediler. Kucoin v2 gibi düşünebilirsiniz. Haftalık en az bir trade yapmış olmak şartıyla cuma günleri size tuttuğunuz BIX miktarıyla orantılı olarak ödeme yapıyor. Yakın zamanda da BIX’in temettüsü arttırılarak %45’e çıkartıldı. BIX temettü hesaplamak için bir site kurmuşlar linkini bırakıyorum. https://www.biboxcalculator.com/. Ayrıca BIX ICO suna gırenlerde hala daha 2.5 x yapmış vaziyette

CryptoBridge ve BCO

BCO bu yaptığımız incelemede ilk COIN olan proje diğer incelediklerimizin tamamı erc20 tokeniydi. Cryptobridge, BTS altyapısını kullanan bir DEX (Merkeziyetsiz borsa) lakin listeledikleri projeler genelde masternode coinleri onların da popülaritesi oldukça azalmış vaziyette. Cryptobridge yakın zamanda erc20 tokenları da listeleyemeye başlayacağını açıklamış olsa da henüz herhangi bir token borsada listelenmiş değil. Borsanın kendi coini $BCO’nun pasif gelir sistemi diğer örneklerden biraz daha farklı; 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık olarak coini borsaya kilitleyerek bonus kazanabiliyorsunuz. 3 aylığa bonus %20, 6 aylığa %50, 1 yıllığa ise %100 bonus ödüyorlar. BCO ya da premine yapmadan ortaya cıktığı için ICO return hesaplayamıyoruz.

IDEX ve AURA

IDEX, Bridge gibi bir dex. IDEX kendi coini AURA’yı marketin merkeziyetsizleşmesine fayda sağlayacak bir ödül sistemiyle donatmış. 3 farklı nod sistemi ile insanlar bir yandan ellerinde tuttuğu AURA’lar ile para kazanırken bir yandan da idex’in merkeziyetsiz yapısına ve işlemesine katkı sağlayacak. Her nodun kazancı farklı haliyle.

Tier 3 %25

Tier 2 %33

Tier 1 %42 oranında IDEX’in karını diğer nod sahipleriyle paylaşacak

Coss ve Coss

Ben bu borsayı ya da tokeni hiç kullanmadım ama araştırınca önüme çıktı KCS gibi %50 dividend veriyorlar. ICO returnleri fena değil.

 

Beaxy ve BXY

Henüz borsa açılmamış olsa da ICO yapmamış olmalarından dolayı burada bir fırsat gördüğüm için yazmak istedim. BEAXY 2 ayrı sistem tokeni alıp tutanları ödüllendirmeyi planlıyor.

1- BXY staking.

Yani BXY tokenları borsa üzerinde stake edip sayısını çoğaltırken bir yandan da komisyon indirimi kazanabileceksiniz.

2- PLS sadakat programı

PLS yine BEAXY tarafından çıkarılan borsanın 2. tokeni olacak asla parayla satılmayacak. Bunun yerine borsada 1e 1 BXY ile değiştirilebilecek. PLS’lerinizi kilitli tutarak, tuttuğunuz süreye bağlı borsadan temettü alabileceksiniz. Buradan enteresan nüans, kilitli tokenlerı istediğiniz zaman tekrardan BXY’ e dönüştürüp paraya çeviribilirsiniz.

1 Aya kadar : Borsanın %15
1-6 aya kadar: Borsanın %20
6 aydan fazla: Borsanın %25 karına ortak olabilirsiniz.

Bunlar dışında Coinex/ CET, Hotbit/HTB gibi opsiyonlarda var ama transaction miningi ayrı bir yazı haline getiririz diyerek bu yazıyı şimdilik sonlandırıyorum.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE