Margin Nedir? Margin İşlemlerde Ne Yapılmalı Ne yapılmamalı...
Bitcoin, Genel, Haberler, İnceleme

Margin Nedir? Margin İşlemlerde Ne Yapılmalı Ne yapılmamalı

Öncelikle margin kelimesini tanımlamamız gerekirse; kelime olarak “teminat” anlamına gelmektedir. Kripto piyasasında ise belirli bir miktar meblayı teminat göstererek bütçenizin üzerinde bir miktarla işlem açma anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse 10x kaldıraç ile $10.000 işlem yapmak istediğinizde $1000’ı teminat olarak vermeniz gerekmektedir. Yazının devamında bu kavramların yanı sıra likidasyon gibi kavramları da açıklayacağım.

Margin işlem kumar mıdır? Tehlikeli midir?

“Margin işlem kumardır!” bu ifadeyi eminim ki siz de görmüşsünüzdür. Bana göre bu hem doğru, hem de yanlış bir ifade. Doğru çünkü, teknik analiz hakkında bir fikri olmayan, kaldıraç sistemini yanlış kullanan, stop kullanmayan ve kar almasını bilmeyen biri için kumardır. Çünkü bu kişi sadece içinden geçtiği gibi işlem açar birkaç işleminde belki kar edebilir ama kaçınılmaz likidasyon sonu bir gün onu bulacaktır. Yanlış bir ifadededir çünkü stratejisi belli stop ve hedefi belli olarak işleme giren biri için faydalı bir sistemdir.

Margin işlemler için “tehlike” ifadesi ne kadar doğrudur bilemeyeceğim. Çünkü bu sistemde çok fazla kazanabileceğiniz gibi çok da fazla kaybedebilirsiniz. Ancak portföy yönetiminizi yapabiliyorsanız kaybedebileceğiniz miktarı minimuma indirebilirsiniz.

Likidasyon, teminat, lending, long, short  ve kaldıraç kavramları nedir?

Yazının başında verdiğimiz örnek üzerinden bu kavramları açıklayacağım.  Diyelim ki Bitcoinin fiyatı $6000 iken siz 10x kaldıraç ile $10.000’lık  yükseleceği yönünde pozisyon açtınız.

Long pozisyon, belirlediğiniz paritenin yükseleceği yönünde işlem açmaktır. İşleme girdiğiniz noktadan siz o coini alırsınız ve yükselirse satıp karınızı alırsınız. Aslında binance gibi borsalarda yaptığımız işlemler birer long işlemdir.

Short pozisyon, belirlediğiniz paritenin düşeceği yönünde işlem açmaktır. Açığa satış olarak da tanımlayabiliriz. İşleme girdiğiniz noktadan siz o coini satarsınız ( elinizde o coinin olmasına gerek yoktur. Kiralayarak işlemi gerçekleştireceksiniz) ve düşerse tekrar o coini alırsınız ve aradaki fark sizin karınız olacaktır. Kafanızda daha iyi yer etmesi açısından şöyle bir örnek verelim; $6500’dan Bitcoini shortladınız( işlem büyüklüğünüz 1 btc olduğunu varsayalım) ve  bitcoinin fiyatı $6000 olduğunda işlemi kapattınız yani sattığınız 1 bitcoini geri aldınız.  Aradaki $500 sizin karınız olacaktır.

Kaldıraç, işlem açarken bütçenizin üzerinde işlem açmanızı sağlayan bir sistemdir. Siz 0,1 bitcoininiz varken 1 bitcoinlik işlem açmak isterseniz 10x kaldıraç kullanırsınız.

Teminat,  bütçenizin üzerinde bir işlem açtığınızda belirli bir miktarı teminat olarak vermeniz gerekmektedir. Vereceğiniz teminat miktarı ise kaldıraç miktarına göre belirlenir. Yukarıda verdiğimiz örnekte $10.000’lık işlem açıyoruz ve kaldıraç değerimiz 10x. $10.000/10= $1000 teminat vermeniz gerekmektedir. Teminat verilmesinin sebebi de şudur, işleminiz ters gittiğinde oluşan zarar bu teminattan alınacaktır.

Lending, türkçesi kiralamaktır. Kaldıraçlı işlem açtığınızda işlem büyüklüğünüz teminat değerinizin üstünde olduğundan bu aradaki farkın bir şekilde karşılanması gerekir. Diğer kullanıcılar elindeki coinleri kiraya verir ve bunu da yüzdelik olarak belirli bir ücret karşılığında yaparlar. Sizde bu kiraya verilen coinleri kullanıp işleminizi açarsınız. Bu konu hakkındaki yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Likidasyon, işleme girerken verdiğiniz teminatı kaybetmeniz olarak tanımlayabiliriz. Yukarıdaki örnek üzerinden gidersek; sizin verdiğiniz teminat işlemin büyüklüğünün %10’unu oluşturmakta.  Yani Bitcoin fiyatı %10 düştüğünde siz daha fazla zararı karşılayamayacağınızdan işleminiz zararda kapanır ve siz teminatınızı kaybetmiş olacaksınız. Ayrıca şunu da belirteyim aslında likidasyon yüzdeniz %10 değil de %7-8 olacaktır. Bunun sebebi de borsada işlem ücretleri(fee) de teminattan alınmasıdır.

Margin işlemlerde neleri yapmalıyız

Neler yapmamız gerektiğini 2 bölüme ayıracağım.  İşlemlere başlamadan önce ve işlemlere başladıktan sonra yapılması gerekenler. İlk olarak işlemlere başlamadan önce yapılması gerekenleri kendimce anlatacağım. Öncelikle temel düzeyde de olsa teknik analiz öğrenmeye çalışın. Trendleri, bazı formasyonları ve destek dirençleri öğrenmeye çalışın. Bunun için ücretli gruplar olduğu gibi internette ücretsiz olan kaynaklar da mevcut. Ancak burada size vereceğim tavsiye ücretli veya ücretsiz hiçbir kaynağa körü körüne inanmayın bilgileri birkaç farklı kaynaktan teyit edin. Unutmayın ki edindiğiniz yanlış bilgiler sonucunda para kaybedebilirsiniz ve bu da isteyeceğiniz son şey olacaktır.

Bir diğer önemli konu ise portföy yönetiminizi bilmeniz ve buna sadık kalmanızdır. Bundan önce portföy yönetimi hakkında bir yazı hazırlamıştım. O yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu konu margin işlemlerde en fazla dikkat ettiğim konulardan biridir. Çünkü ben de margin işlemlere başladığım ilk zamanlarda stratejimin dışına çıktığım zamanlar oluyordu ve bunlar bana biraz pahalıya patladı. Bu yüzden siz de kendinize göre bir strateji oluşturun ve stratejinizden sapmayın.

Stratejinizi oluşturdunuz ve teknik anlamda artık kendinizi hazır hissediyorsanız artık bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Bu aşamada bitmex üzerinde işlemlere başlayacağız. Ancak tabiki direk yüksek miktarlarla işlem açmayacağız. Öncelikle küçük bir miktar bitmex hesabınıza atınız(50-100 usd gibi- kaybederseniz sizi üzmeyecek bir miktar olması gerekli).  Stratejinize uygun olarak küçük küçük işlemler açmaya başlayın. İşleme girmeden önce hedef-giriş yeriniz ve stop noktanızı belirleyin ve stop noktanıza sadık kalınız. Aksi takdirde sonuç çok üzücü olabilir.

Bazı arkadaşlar bu margine alışma süreci için testnet.bitmex üzerinde işlem yapmanızı önerirler ama ben buna karşıyım. Çünkü testnette gerçek bitcoin kullanmadığınızdan rahatlıkla işlem açacaksınız ancak normal bitmex’e geçtiğinizde kendi bitcoinlerinizi kullandığınızdan durum çok başka olacaktır. Kendi bitcoinleriniz üzerinden işlem açtığınızda zararınızı minimuma ve karınızı maksimuma çıkarmak için daha çok çaba sarf edeceksinizdir.

Margin işlemlerde neleri yapmamalıyız

Herhangi bir şekilde fomoya kapılmayın veya birinin sizi gaza getirmesiyle kesinlikle işleme girmeyin. Ters bir durumda onlar belki özür dileyip geçeceklerdir ama kaybedeceğiniz para onların değil sizin cebinizden çıkacaktır. Kaldıraç sistemini düzgün kullandığınız takdirde size faydası olacaktır. Ancak açgözlülük yapıp yanlış kullanırsanız siz daha ne olduğunuzu anlamadan likide olacaksınızdır.

Portföyünüzün büyük bir kısmını buraya aktarmayın. Portföyünüzün %20’sini buraya taşısanız dahi yeter çünkü kaldıraçlı işlem açacaksınız. Herhangi bir işleme çok yüklü miktarda girmeyin. Küçük bir hesapla bunun ne gibi bir sonucu olabileceğini birlikte görelim. Margin portföyünüzün tamamıyla işleme girdiniz ve stop koymadınız işler ters gitti vs ve işlemi %35 zararla kapadınız. Başta sizin 100 liranız varken artık 65 liranız kaldı. Elinizdeki 65 lirayı tekrar 100 lira yapabilmek için %50’nin üzerinde kar yapmanız gerekli ve bunun ne kadar zor olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu işlerin ters gittiği işlemi portföyünüzün %10 ile( veya daha azı ile) yapmış olsaydınız portföyünüzden sadece %3,5 kaybedecetiniz.

Gelelim başka bir noktaya. Twitterda milletin attığı yüksek karlar gözünüzü boyamasın veya “ben neden bu kadar kar edemiyorum” diyerek moralinizi bozmayın. Çünkü bitmex’de işlem sırasında kaldıracı değiştirebiliyorsunuz. Yani işlem açtığınızda kaldıraç miktarınız 5 iken siz bunu daha sonra değiştirip 100 yapabilirsiniz. Küçük bir örnekle açıklamak daha iyi olacak sanırım. 5x kaldıraç kullanarak long işlemi açtınız ve fiyat %1 yükseldi. O anda size görünecek kar oranı %5(kaldıraçX fiyat değişimi) olacaktır. Ancak kaldıracı 100x’e çekerseniz size görünen kar oranı %100 olacaktır. İki durumda da kazanılan bitcoin miktarı aynı olsa dahi görünen kar oranları farklıdır. Bu yüzden telegram gruplarında veya twitterda gördüğünüz yüksek kar oranları moralinizi bozmasın veya sizi açgözlülüğe sürüklemesin.

Bitmex borsası

Bu bölümde bitmex borsasını genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağım. Eğer üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz ve 6 ay boyunca alınan işlem ücretlerinde indirim alırsınız.

Ekran görüntüsü üzerinde bazı bölümleri kırmızı rakamlarla gösterdim. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

 1. İşlem açmak istediğiniz kontrat miktarını gireceğiniz bölüm.
 2. İşleme gireceğiniz fiyatı belirlediğiniz bölüm.
 3. İşlem türünüzü bu bölümden seçeceksiniz.(long veya short). Cost yazan yerde de vermeniz gereken teminat miktarı gösterilmekte.
 4. Bu bölümde kaldıraç miktarını belirleyeceksiniz. 20x’in yanında bulunan kutucuğa tıklayarak da kaldıraç miktarınızı belirleyebilirsiniz.
 5. Alış ve satış emirlerinin bulunduğu bölüm
 6. Fiyat grafiğinin bulunduğu bölüm. Turuncu kutucukta yazan fiyat o an bitmex’de olan fiyatı gösterirken mor kutucukta diğer borsalarda olan fiyatı göstermekte.
 7. Son yapılan işlemleri gösteren bölüm. Satışlar kırmızı olarak görünürken alış işlemleri yeşil olarak görünecektir( Görüntüyü aldığım sırada malesef ki hiç alış işlemi gerçekleşmediğinden hepsi kırmızı görünmekte).
 8. Entery price: işleme girdiğiniz fiyatı göstermektedir.
 9. Mark price: Market fiyatı. Bu fiyat farklı borsalardan alınan verilere göre gösterilmektedir.
 10. Liq. price: İşleminizin likide olacağı fiyatı göstermektedir.
 11. İşlemi kapadığınızda elde edeceğiniz bitcoin miktarını ve yüzdelik olarak karınızı( ROE ) gösteren bölüm.
 12. İşlem yaptığınız paritenin kontrat özelliklerini ve günlük hacmini gösteren bölüm.

Kısaca kontratlardan da bahsetmek istiyorum. Bitmex’de işlem yaparken direk olarak coin kullanılmaz bunların yerine kontratlar kullanılmaktadır. Her paritenin kontrat büyüklükleri farklıdır. Bitcoin paritesinde işlem yaparken her kontrat değeri 1 dolardır. Ethereum paritesinde ise kontrat büyüklüğünün hesaplanış şekli farklıdır. Ethereum’un o anki dolar bazlı fiyatı sats cinsine dönüştürülür. Örneğin Ethereum 215,90 usd ise kontrat büyüklüğü 21.590 sats olmaktadır. Diğer paritelerde ise 1 kontrat=1 coin’dir.

Son olarak Bitmex’e üye olmak isterseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Böylelikle hem siz 6 ay boyunca işlem ücretlerinden indirim kazanacaksınız hem de az da olsa bize yardımcı olacaksınız. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir ve size yardımcı olmuştur. Bol kazançlı işlemler dilerim.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE