Kripto para yatırımcısının gözardı etmemesi gereken veriler ...
Analiz, Bitcoin, Genel, Günün Haberi, Haberler, İnceleme, Temel Analiz

Kripto para yatırımcısının gözardı etmemesi gereken veriler serisi -1

Kripto paraları alıp satmakla ilgili ahkam kesmeden önce (çünkü bu yazıyı okuyanların bir çoğu gibi ben de bir ekonomist değilim!) kripto paraların bir ekonomisi olduğundan bahsedip aslında bu ekonominin size para kazanmada çok faydalı olabileceğini anlatmak istiyorum.

Öncelikle gerçekçi olalım piyasadaki projelerin hatta borsaların bir çoğu günümüze gelene kadar devir daim olmuş.

Aşağıdaki fotoğraf (2015 ekim ayındaki coinmarketcap snapshot) günümüzden 3 yıl önceye ait marketcapteki ilk 4 zaten belli o yüzden 5 numaradan itibaren ele aldım. Yanlarına çarpı attıklarımın bir kısmı terkedilmiş vaziyette bir kısmı da büyüyen marketcapten nasibini almamış durumdalar.

Tamam 3 yıl gerçekten kripto paralar için çok uzun bir süre 1 yıl önceki marketcapi kıyaslayalım

Şimdi üstteki fotoğraf (Geçen yıl ekim ayından günümüze Marketcap sıralaması değişimleri) çok çarpıcı neden mi ? Köklü coin eski algısının bile yanlış olabileceğini ortaya koyuyor. Marketcapte aşağıda kalan coinler yeni para akışından nasibini “yeterince” alamamış demektir. Yeni yatırımcı yeni projelere yatırım yapıyor demektir. Bu yukarıdaki fotoyu marketcapin ilk 100’üne yansıtsak eminim daha sarsıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Yukarıdaki grafiğe benim yorumum

  • En iyi coin henüz çıkmamış coindir.
  • Yeni yatırımcı yeni projelerin peşinde koşuyor
  • Kripto para piyasasında uzun dönemli işlem yaparken 2 kez düşünmeli.
  • Marketcap bir internet sitesi ona gerektiğinden fazla önem göstermemeli hele yatırım yaparken asla bir kıstas olarak değerlendirilmemeli

Kontra düşünce

Zaten bir çok kişi bunu bildiği için bir ICO hype yaşandı insanlar “henüz çıkmamış coinlere” girerek zengin olacağını düşündü ve yeni projelere yatırım yaptığını sanarken soyuldu. Demek istediğim proje sayısı devasa hızla artarken kaliteli proje sayısı aynı hızla artmıyor. Tabii bunu yazarken kaliteli proje nedir kardeşim diyebilirsiniz. Haklısınız kaliteli proje yatırımcı için kazandıran projedir. Geliştirici için ise geliştiren projedir ortaya ürün koyan projedir. 26 Temmuz 2018 tarihi itibari ile 103,621 erc20 tokeni olduğunu unutmamalıyız. Kısaca yeni projeler, “gemler”  peşinde koşarken dikkat etmeliyiz.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE