Değer saklama araçlarını kıyaslama
Analiz, Bitcoin, Günün Haberi, İnceleme, Teknik Analiz, Temel Analiz

Değer saklama araçlarını kıyaslama

Bir çoğumuz kripto para sektörune ek gelir elde etmek, ev almak, araba almak, emekli olmak, yatırım yapmak ya da var olan servetini saklamak için girdi. “Teknolojisi için buradayız ” diyenlere saygım sonsuz.

Peki kripto paralar ile yukarıdaki vizyonlarını elde edenler var mı ? Var olan parasını koruyanlar ya da zenginliğini arttıranlar. Peki kripto paralar olmasaydı ne yapacaktınız ? Altın mı ? Gümüş mü ? Stock market mi ? Döviz mi ?

Başlamadan önce Store of Value (Değer saklama aracı) ne demek onu yazalım. Değer saklama aracı isminden anlaşılacağı gibi paranın 3 özelliğinden bir tanesidir ve insanlar değerlerini korumasını ve belki de arttırmasını umarak kendi servetlerini bu değer saklama araçlarına yatırırlar.

Hepsini tek tek inceleyelim bilimsel bir gözle tarafsız inceleyelim.

Bilimsel deneylerde deney düzeneği kurarken anlamlı sonuçlar almak isterseniz farklı deney grupları arasında tek bir değişkenin etkilerini incelemeniz gerekir yani Değer saklama araçları arasındaki farklılıkları gormek istiyorsak aynı zaman dilimde inceleme yapmamız gerekiyor bu yüzden bir çok yerli yatırımcının kripto para alemine katıldığı 2018’in ocak ayını başlangıç noktası olarak alacağım.

Öncelikle en bilinen Store of Value (SoV- Değer saklama aracı)

Altının dolara karşı performansına bakalım

XAUUSD (Altın Dolar) 2018 başından günümüze performansı

Altın dolara karşı 2018 başından bu yana %13.3 değer kaybetmiş.En bilindik değer saklama aracı dolara karşı misyonunu en azından 2018 yılında tamamlayamamış. Peki bizim kendi para birimimize karşı nasıl performans sergilemiş.

 

XAUTRY (Altın Türk lirası) 2018 başından günümüze performansı

Altın, Türk lirasına karşı %45 değer kazanmış. Yani 2018 başında TRY ile altın alan kimseler karda. İkinci tradisyonel değer saklamacı aracı gümüş ise dolara karşı %19 değer kaybetmiş

XAGUSD (Gümüş Dolar) 2018 başından günümüze performansı

XAGTRY (Gümüş Türk lirası) 2018 başından günümüze performansı

2018 başında TRY ile gümüş alan kişiler ise yaklaşık %40 karlı pozisyonda.

BTCUSD 2018 başından günümüze performansı

Sırada bitcoin var. Bitcoin dolara karşı yıl başından bu yana eridi hepimiz biliyoruz. Şu anki kayıp %60 civarında.


BTCTRY 2018 başından günümüze performansı

Bitcoini TRY ile aldığımız için aslında şimdi atacağım parite daha önemli…

Bitcoin alarak servetini korumak isteyen yatırımcılar ise yıl başından bu yana %22 zararda (Tradingview grafiği bitfinexten alıyor ama bir try ile bitcoini yerel borsalardan alıyoruz bu bir nebze sapmaya neden oluyor çünkü 2018 başında ülkemizde bitcoin %3–5 pahalıydı).


USDTRY 2018 başından günümüze performans

En karlısı tahmin ettiğiniz üzere usdtry paritesi umarım sadece bu yıla özgü olur. 2018 başında dolar alıp bekleyen kimseler varlıklarını korudukları gibi %65’te kar ettiler.

DOGEBTC 2018 başından günümüze performansı

Bonus DOGEBTC, DOGEUSD pariteleri atacağım. 2018 başından bu yana kripto paralar kan ağlıyor %99 düşen hatta komple delist olup exit scam yapanlar var ama Doge bu kanamalara karşı bitcoin abisine karşı sene başından bugüne %20 değer kazanmış. Bir sonraki Doge çöküşüne portfolyoyu dengelemesi adına kesinlikle değerlendireceğim.

DOGEUSD 2018 başından günümüze performansı

Yine de söz konusu USD olunca DOGE dolara karşı %30 a yakın değer kaybetmiş.

SONUÇ

2018 yılı değer saklama araçları arasında dolar kesinlikle yerli yatırımcının yüzünü güldürmüş ama unutmamak lazım zaman aralığı çok önemli eğer 2018 yerine 2017′ yi baz almış olsak kriptoparalar bir çok rakibi saf dışı bırakacaktır. Yazının başında belirttiğim üzere bir çok yerli yatırımcının 2018 yılında piyasaya girmesinden dolayı en doğru sonuçları 2018 vereceğini düşündüğümden 2018’i baz aldım.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE