Altcoinleri HODL ederek pasif gelir kazanmak
Bitcoin, Genel, Günün Haberi, Haberler

Altcoinleri HODL ederek pasif gelir kazanmak

Makaleyi yazmamın temel sebebi, Doge coin kiralamak  olmasına rağmen sadece Doge ile ilgili değil genel lending ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek istedim. Pasif gelir konusunda tüm seçenekleri değerlendirmek denemek amacındayım, zaten diğer alternatifler ile ilgili tecrübelerim var bu da bir yazı serisinin ilk adımı olsun. Yazının en başında belirteyim bu faiz olarak değerlendirilir mi ya da değerlendirilmeli mi bilmiyorum, o yüzden uzmanı olmadığım dini konularda spekülasyon yapmadan fetva vermeden sadece bildiğimi yapıp tecrübe ettiğim şeyi anlatacağım. Yapılan işlemin adı “kiraya verme” (lending). Kiraya vermeyi anlatmadan önce, insanlar sizden neden bitcoin ya da altcoin kiralıyor onu anlatacağım.

Bitmex, bitfinex, okcoin, poloniex, cme, cboe gibi bitcoini farklı kontratlarla vadeli işlemlere açan borsalar. Bu borsalarda vadeli işlem yaparken yani margin short/ long açarken aslında bitcoin alıp satmıyorsunuz, ilgili kontratı tutuyorsunuz bunun yerine kontratların bedeli olan $BTC yi ya da altcoini kontrat süresince kiralıyorsunuz. Kısaca margin yapan kimseler sizin kiraya bıraktığınız coinleri kontrat süresince kiralamak zorunda. Eğer bitmex’i kullanıyorsanız bitmex bunu otomatik olarak yapıyor. Bitfinex ya da poloniexi kullanıyorsanız, bunu manuel ayarlayabilirsiniz bu margin yapan insanlara borsanın garantisiyle kendi coinlerinizi kiralayabilirsiniz. Bitfinexte aktif bir hesabınız yoksa, 10 bin dolarlık kripto para yollamadan hesabınız aktif olmayacağı için ben yazının genelinde böyle absürt sınırları olmayan poloniexi anlatacağım.

Poloniex ve Bitfinex coin kiralama oranları

Poloniex, binance ve bittrex yokken en aktif kullanılan altcoin borsasıydı maalesef gerekli adımları atmayıp unutulmaya yüz tutan bir altcoin borsası haline gelmişti. Bu yılın şubat ayında Goldman Sachs destekli circle tarafından satın alındıktan sonra poloniexe de bir hareket geldi. Hacimleri arttı. Bir takım değişiklikler yaptılar/ yapacaklarını beyan ettiler. Amerika borsası olmasından dolayı asyalı klon onlarca borsaya göre daha güven veriyor. Daha dün güvenilir tether alternatifi USDC marketi açacağını duyurdular (ilgili haber).

Şimdi gelelim coinlerimizi kiraya vermeye ve bunun gelirini hesaplamaya.

Poloniex’in ya da kısaltacak olursak polonun cok basit bir arayüzü var. Sol üst kısımda bildiğimiz spot exchange margin ve lending kısımları var. Bizim işimiz “Lending” kısmıyla.

Lending kısmına tıkladıktan sonra poloniexte kiraya verebileceğiniz coinlerin listesi önünüze çıkıyor.

Çeşitlilik bitfinex’te çok daha fazla hatta fiat paraları bile kirayabiliyorsunuz.

          

Yıllık coin kiralama oranlarını tek bir siteden de görebilirsiniz sitenin linki 

Doge kiralama

Listedeki bir çok coinin faizi banka faizleri ile yarışacak seviyede ama yazıyı yazma amacım baştan bu yana ekstrem yüksek olan doge faiziydi. Yine de bitcoin faizi de borsada coin tutuyorsanız düşünülebilecek bir opsiyon. Dogenin faizi 2 gün için % 0.18-0.28 arasında değişiyor. Bu da yıllık %40 %50 faiz oranı demek.  Borsada kiralama emirleri tıpki alım satım emirleri gibi en düşük orandan en yükseğe sıralanıyor. Listeden margin için otomatik çekiliyor. O yüzden emirleri yazarken listedeki rakamlardan daha yüksek oranlara yazmak daha çok kar etmenizi sağlayacaktır. 2 günden 60 güne kadar vadeli hesapta bırakır gibi coinlerinizi kilitleyip. Auto-renew özelliğini aktif hale getirirseniz. Vade dolduğunda tekrardan aynı oranla sizin coininizi listeleyecektir.

Riskler

Birincisi kiraya verdiğiniz coinler borsanın güvencesi altında zaten kiraya verdiğiniz coinde aslında kimsenin cüzdanına gitmiyor margin işlem insanlar kontrat tuttukça coin sahiplerine kira ödemeliler yani gönül rahatlığıyla kiraya verebilirsiniz coin sayınız artacaktır. Bunun yanında doge şu anda 80-90 satoshi arasında seyrediyor fiyatın düşmesi halinde coin sayınız artsa bile usd ve btc miktarınız azalabilir. Dikkatli olup kendi araştırmanızı yapmalısınız.

 

  1. […] Sizde bu kiraya verilen coinleri kullanıp işleminizi açarsınız. Bu konu hakkındaki yazımıza buraya tıklayarak […]

  2. […] Pasif gelir serisinin ilk yazısı “Coin Kiralama” yazısını okumadıysanız sizi önce oraya davet ediyorum. İlgili yazının linki. […]

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE