Holochain (HOT)
Kripto Haberleri, Teknoloji

Holochain (HOT)

Bir blockchain alternatifi olan hashchain teknolojisinin yaratıcısı olan Holochain macerasına 2018 yılında bir ERC20 Token’ı olarak başlıyor gibi gözüksede aslında Bitcoin’in piyasaya ilk çıkış yılı olan 2009 yıllarına kadar uzananıyor

Holochain’in Kurucuları Arthur Brock, Eric Harris-Braun’un ilk projesi

Holochain’in temeli olan Metacurrency Project 6 Alt Projeden oluşuyor.

  1. Ceptr
  2. Source Tree Commons: Ceptr geliştirmek için açık kaynaklı yönetim projesi
  3. Deep Wealth Workshop: Topluluklar için prensipler dizayn etme ve bir dijital para birimleri üretme projesi
  4. Agile Learing Centers: Kendi kendini yöneten bir eğitim sağlayan mikro okullar projesi
  5. Emerging Leader Labs: Sosyal girişimcilik kuluçkaları yönetim projesi
  6. Wealth Stewardship: Yeni yatırım fırsatları ve serveti paylaşım modelleri geliştirme projesi.

Bu projelerden biri CEPTR adında bir dağıtılmış mimari işletim sistemi, dağıtılmış uygulamalar için bir işbirliği frameworku, yeni bağımsız bir topluluk yaratmak için P2P bir platform, Herşeyin herşeyle iletişim kurmasına izin veren pluggable protokoller, organik olarak organize olan fraktal reseptörlerin programlama mimarisi

CEPTR alt projesi 2011 yılında aktif olmaya başlıyor ve günümüze kadar olan süreci kapsıyor. Bu projenin altında ilk olarak Holochain ve Holo isimlerini görüyoruz.

Holochain: Dağıtılmış uygulamalar için holografik depolama sistemi, blockchain’in yapısal ve ölçekleme darboğazlarının ötesinde entegrasyon ve dağıtılmış paylaşım sağlayan yeni bir teknoloji. Bir holochain her node’un yani düğümün bir verinin yaratıldığı imzalı zincirlere karşı veri üzerindeki doğrulama kurallarını uyguladığı dağıtılmış bir hash tablosudur. Diğer bir değişle bir holochain doğrulama kuralları açısından darboğazları olmayan bir blockchain sistemine benzer ancak tamamen düğümlenerek dağıtılmak üzere tasarlandığından her düğümün yalnızca bir veri defterinin tam kopyası yerine verilerin bir kısmını tutması gerektiği için bu sistemde cep telefonu gibi hafif cihazlarda blockchain benzeri uygulamaların çalışmasını açısından çok daha uygundur.

Holochain bir veri parçasının bir veya birden fazla tarafın imzaladığı hash zincirinde köklendiği paylaşılan dağıtılmış hash tablosu olarak düşünebiliriz.

Bu hash tablosu doğrulanmıştır, bu nedenle veriler ortak doğrulama kuralları olmadan kesinlikle doğrulanmadan yayılamaz. Bunu vücudumuzdaki hücrelerde aynı DNA kopyası olmasına benzetebiliriz.

Holochain 3 ana alt gruptan oluşuyor.

  1. Uygulama: Bütün parçaları bir tutkal gibi birarada tutan bir uygulama, web arayüzünden bağlanıp yerel kendi imzalı hash zincirlerinizi okuyabilir, yazabilir ve ayrıca paylaşılan diğer DHT dediğimiz Dağıtılmış Hash Tablolarından veri alabilir ve bu paylaşılan DHT’lere veri yazabilirsiniz. Mart 2017 itibariyle Javascript ve Lisp dilleriyle uygulama yazılabilinmektedir.
  2. Local Source Chain (Yerel Zincirler): Blockchain’deki gibi küresel bir ledger yerine herkesin kendi yerel zincirleri vardır ve bu zincirler herkesin paylaştıklarını DHT’de yayınlanmadan önce imzalar. Kısacası para gönderme işlemi gibi iki tarafında onayladığı işlemler kendi zincirlerine sahip olan taraflar tarafından onaylanır ve bir kişi tarafından DHT’ye sunulur.
  3. DHT: Dağıtılmış Hash Tablolarını torrent gibi düşünebiliriz. Onaylı bir Holochain Dağıtılmış Hash Tablosu her bir parçanın kaynağını teyit eder, yazarın imzasını doğrular ve yerel zincirlere bağlı olduğunu teyit eder.

Holo Platformu: Hosting için kişisel laptoplarımızı, telefonlarımızı, kişisel hosting için ayrılmış cihaz ve sunucları kullanır ve sistem merkezi olmayan uygulamalara ulaşmamızı sağlar.

Github’da Benchmark testleri var Holochain uygulamalarının hesaplama gücü maliyeti Eth’nin 1/10.000’i kadar düşük bir maliyette, tabi bu spekülatif market fiyatlarıyla bu maliyetlerin 1/100K ile 1/1M arasında olması beklenmekte. Holo sahipleri bu oranlarda donanım yatırım maliyetlerinin çok daha karlı olacağı görülüyor.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE