Bitcoin, Günün Haberi, Haberler

ETF Nedir?

Son zamanlarda sürekli “ETF” diye bir terim duyuyoruz. Nedense son zamanlarda oldukça popüler oldu. Eğer twitter kullanıyorsanız her fenomenin bu konu ile ilgili en az bir tweet attıklarını görmüşsünüzdür. Muhtemelen siz de düşünmüşsünüzdür “bu ETF nedir” diye. Bu yazımda sizin aklınızdaki bu soru işaretini gidermeyi planlıyorum. Şimdi fazlaca detaya girmeden ETF terimini anlamaya çalışalım.

ETF’nin açılımı Exchange Traded Funds’dur. Türkçeye çevirecek olursak Borsa Yatırım Fonu diyebiliriz. Bu yatırım fonlarını borsalarda seans saatleri içerisinde hisse senedi gibi alınıp satılabilmektedir. Yani aslında bu olay borsalarda oldukça normal bi durum.

Peki bunun Bitcoin için nasıl bir faydası olabilir. Tahmin edebileceğiniz üzere güvenlik sorunları veya fiyat üzerindeki manipülasyonlardan dolayı büyük yatırımcılar kripto piyasasına yatırım yapmazlar ve uzak dururlar. Bitcoin için SEC tarafından ETF onaylanırsa bu sorunlar minimuma indirilecek ve büyük yatırımcıların Bitcoine yatırım yapması daha olası olacaktır.

Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için CBOE( Chicago Board Options Exchange )’nin başvurusuna bakalım. CBOE’nin teklifine göre bir şirket kurulacak ve şirketin temel giderleri hariç bütün sermayesi Bitcoinden oluşacak. Her yatırımcı minimum 25 Bitcoin değerinde 5 hisse alabilecek. Kurulacak şirket de bu satılan her 5 hisse için 25 Bitcoini depolayacak. Tahmin edebileceğiniz gibi bu şirketin hisselerinin fiyatları Bitcoin fiyatına göre belirlenecek.

Şunu da belirtmem gerek Bitcoin için ETF başvurusunu sadece CBOE değil başka firmalar da yapmış durumda. Sonuç olarak; SEC  ETF başvurularını kabul ederse büyük yatırımcıların da Bitcoine yatırım yapabilmeleri daha olası olacak ve bunun da Bitcoin fiyatına olumlu etki edeceği düşünülmekte.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE