Evdeki Bilgisayarınızla Bitcoin Kazmanıza Olanak Tanıyan Hon...
Asic & Rig, Bitcoin, Günün Haberi, Haberler, Madencilik

Evdeki Bilgisayarınızla Bitcoin Kazmanıza Olanak Tanıyan Honeyminer ile Tanışın

Honeyminer nedir ?

Honeyminer GPU ve CPU gücünüzle bitcoin kazmanıza yarayan bir programdır. Peki bunu nasıl yapıyor ?

Bitcoin ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) cihazlarla kazılabilen bir coin ve normal bilgisayarlar ile (GPU ya da CPU) kazmamıza olanak tanımıyor. Honeyminer ise bilgisayarlarımıza en uygun coini kazıp bunun karşılığında size bitcoin cinsinden ödeme yapıyor. Program genelde de işlemci ile kazılabilen coin sayısının az olmasından dolayı monero (XMR) kazdırıyor. Böylece hem evdeki bilgisayarlarınızla coin kazmış oluyorsunuz hem de networkün decentralizasyonuna fayda sağlamış oluyorsunuz. Honeyminerı aynı anda farklı bilgisayarlardan çalıştırmanız da mümkün. Programın türkçe tanıtım videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Her bilgisayarda kullanmak mümkün mü ?

Şu anda Rx4/5xx, gtx9/10xx serisi r9 290 ve 390, vega vb. gibi nispeten yüksek ekran kartlarını destekliyor. Yakın zamanda desteklenen kart sayısı artacak. Bunun dışında ekran kartı olmazsa da işlemcinizle de kazabiliyorsunuz. Yani bir nevi tüm bilgisayarlarla kullanmak mümkün ama GPU nuz güncel bir model ise daha fazla kazanç elde etmeniz mümkün. Bir not: honeyminerı çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızın 64 bit olması gerekiyor. Ayrıca honeyminer şu anda betada güncellemelerle beraber desteklenen kart sayısı da artacaktır.

 

Karlılık nasıl ? Kazmaya değer mi ?

Ben programı bir gün aralıksız çalıştırdığımda rx580 kartım ile 0.40 USD değerinde BTC kazdım. Laptopumda ise gtx1050 ti var onunla da 0.48 USD değerinde BTC kazdım. Gün içinde BTC fiyatının düşmesi ya da çıkması karlılığı da etkiliyor. Ayrıca arayüzde günlük ne kadar BTC kazabileceğinizi söyleyen bir kısım var. Eğer hobi olarak mining yapmak ve para kazmak istiyorsanız diğer alternatiflerine göre honeyminer en adil ve kullanışlısı bunun yanında websitesi yakın zamanda dilimize de çevrilecek. Coinleri kazmanın da enerji maliyeti var, elektrik tüketimiyle ilgili ayrıca bir video çekeceğim. Bunlar dışında referans linklerinden ve level atlamanızdan da belli miktarda coin kazanabiliyorsunuz.

Honeyminer kurulum esnasında karşılaşabileceğiniz sorunlar

En sık karşılaşılan sorun Honeyminer’ın sizin bilgisayarınızın GPU sunu görmemesi olabilir. Üst kısımda 64 bit olması ve kısıtlı sayıda ekran kartını desteklemesi dışında bir probleminiz varsa aşağıdaki çözümler probleminizi çözecektir.

Driver güncellemesi

Windows defender/ antivirüs programında ayrıcalık verme

Bunlar sorunu çözmediyse [email protected] dan destek talebinde bulunabilirsiniz

Bilgisayarım zarar görür mü ?

Mining esnasında hardwareler ısınır. GPU da CPU da bu hardwarelerde sıcaklığa dayanacak şekilde üretilmiştir. Garantisi olan ürünlerde eğer bios ayarı yapmadıysanız garanti bozulmuyor. Kendim GPU miner olduğum için 2 tane kartımı garantiden yenilettik (1 tanesinin sadece tek fanı bozuktu).

Honeyminer yasal mı ?

Honeyminer bilgisayarınızda illegal hiç bir şey yapmaz sadece bilgisayarınızın ekran kartı ve işlemcisinin hesaplama gücüyle Cryptonote vb. gibi mining algoritmaları çözerek size bitcoin kazandırır. Yani bilgisayarınızı herhangi bir yere kiralamaz dosya indirmez kısaca başınızı belaya sokmaz.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE