Kripto Piyasasındaki 4 Borsa “Öz Denetim” İçin B...
Bitcoin, Kripto Haberleri

Kripto Piyasasındaki 4 Borsa “Öz Denetim” İçin Birleşiyor

Dünyanın en büyük dijital kripto piyasası borsalarından bazıları, 214 milyar dolarlık kripto para birimi endüstrisinde kötü davranışların kökünü kazımak için birleşiyorlar.

Gemini Trust’ın kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından oluşturulan Sanal Ticaret Birliği (Virtual Commodity Association), pazartesi günkü açıklamasına göre; Bitstamp, BitFlyer ABD ve Bittrex’in de dahil olmasıyla daha da genişledi. Dört borsanın temsilcileri, “öz denetim” kuruluşunun kurulmasını görüşmek üzere ilk kez Eylül ayında bir araya gelecekler.

Sanal Ticaret Birliği, endüstri standartlarını geliştirmeyi, şeffaflığı teşvik etmeyi ve Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklarda yapılabilinecek sahtekarlık ve manipülasyonu önlemek amacıyla, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Komisyonu ile çalışmayı amaçlıyor. Pazartesi günü grup, geçici yönetim direktörü olarak Maria Filipakis’i atadı. Daha önce New York Maliye Departmanı Departmanı için çalışan Maria Filipakis, burada BitLicense olarak bilinen kriptopara izni oluşturulmasına yardımcı olmuştu.

CFTC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve diğer düzenleyiciler, en büyük ABD şirketlerinin hisselerindeki takaslardan hisse senetlerine kadar her şeyde ticareti izlemek için kendi kendini denetleyen kuruluşlara güveniyorlar. Şu anda, hiçbir federal düzenleyici, kripto para borsaları üzerinde doğrudan yetkiye sahip değil. Bunun yerine, eleştirmenlere göre kötüye kullanımı ve potansiyel manipülasyonu davet eden, bir dizi “yama” kanun var.

“Kripto pazarında federal gözetim yetkisinin bulunmadığı göz önüne alındığında, Şubat ayında ve yine bu yılın Mart ayında, kripto platform topluluğunu bir araya gelerek kurallar geliştirebilecek ve uygulayabilecek, kendi kendini düzenleyen organizasyon benzeri bir varlık geliştirmeye çağırdım. Bugün yapılan bu duyuru, bu yönde atılan önemli bir adımdır.” – Brian Quintenz (CFTC yetkilisi)

Winklevoss ikizleri bir Bitcoin ETF’sini tanıtmak istiyorlar, ancak SEC geçtiğimiz günlerde ikinci kez talebi reddettiğinde, Bitcoin piyasalarının manipülasyonu  engellyebilecek yeterince güvenli olmadığı endişelerini dile getirdi. İkizler en azından kendi borsalarında denetimi uygulamaya çalışıyorlar. Bunun için, bu yılın başlarında, Nasdaq Inc.’i kiralamışlardı.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE