Kripto yatırımcısından AT&T’ye 224 milyon dolarlı...
Günün Haberi, Kripto Haberleri, Teknoloji

Kripto yatırımcısından AT&T’ye 224 milyon dolarlık dava

Amerikada Michael Terpin isimli bir kripto yatırımcısı, şirketin cep telefonu verilerini koruyamadığını iddia ederek AT&T’ye dava açtı. Hırsızların SIM swap yöntemini kullanarak Michael Terpin’in hesaplarından 24 milyon dolar karşılığı kripto para çaldığı belirlendi. Bu tarz hırsızlık türü, hırsızların kendini hesap sahibi gibi tanıtıp servis sağlayıcısını kandırma yoluyla telefon numarasına erişimi ile gerçekleşiyor.

Davada Terpin, hesabının son 7 ayda iki kere hacklendiği ve AT&T’nin bunu bilmesine rağmen gerekli önlemleri almadığını, bunun yanında bazı çalışanların hırsızlar ile iş birliği yaptığı ve AT&T’nin güvenlik prosedürlerini yok saydığını savunuyor. Toplam 224 milyon dolarlık tazminat için açılan davada Terpin, bu tarz güvenlik ihlallerinin AT&T için yeni bir şey olmadığı ve müşterilerini korumakta çok yetersiz kaldığını belirtiyor. Yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin de AT&T çalışanlarının bu tarz hırsızlıklarda (SIM swap dolandırıcılığı) hırsızlar ile iş birliği yaptığını doğruladı.

Editörün notu: Bu tarz hırsızlık olaylarından da gördüğümüz üzere 2FA yerine artık 3FA bile kullanmak bir gereklilik haline gelebilir, tavsiyemiz SMS bazlı giriş onayı yerine e-posta bazlı veya google authenticator gibi kimlik doğrulama yöntemlerini birlikte tercih etmeniz.

 

Kaynak: coindesk.com

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE