Lightning Network Üç Bin Düğümü (Node) Geçti, Kapasite 100 B...
Bitcoin, Haberler, Kripto Haberleri, Teknoloji

Lightning Network Üç Bin Düğümü (Node) Geçti, Kapasite 100 BTC’ye Ulaştı.

Bitcoin ana ağında aktif olan lightning ağı Ağustos ayında yaklaşık 100 BTC kapasiteli 3000 düğümü geçti.

Kapasite Temmuz’da %85 Arttı

1ml.com izleme kaynağından gelen verilere göre, ağ kapasitesinin son otuz gün içinde yüzde 85 arttığını doğrulayarak, Lightning’in toplam fon ihtiyacını 97 BTC’ye (628.000 $) getirdi.

Lightning, 2018’in başlangıcında, Q2’den hızlanan büyümeyle birlikte bugünlere ulaştı.

Mayıs ayında Twitter yorumcusu Kevin Rooke, Temmuz ayında dramatik bir artış yaşanmaya başlamadan önce 18 BTC’de nispeten düşük kaldığını belirtti.

O zaman, Bitcoinist, ağa 35.4 BTC’lik bir kapasiteye sahip tek bir düğümün ağa katıldığına dair rapor verdi ki bu sayı o zamanki kapasitenin iki katıydı. Fakat bu düğüm kayboldu.

Analitik Adaletsizlik

Lightning’in hızla genişlemesine rağmen bu teknoloji ara sıra eleştirilere maruz kalıyor ancak savunucular karşı duruş sergiliyorlar.

Bitcoin.com üyesi David Shares’in Lightning’in düğümlerinin “merkezi” olduğu iddialarına yanıt veren StopAndDecrypt olarak bilinen geliştirici, görsel haritaların onları temsil etme biçiminin, merkezileşme yanılsamasına yol açtığını belirtti.

“Mesele şu ki, bu ağ grafiği aslında lightning ağını sizlere sunmak için gerçekten korkunç bir iş yapıyor. Oyun oynamak güzel ve eğlencelidir, ancak herkes analitik bir adaletsizlik içerisindedir, ”diye yazdı bir blog yazısında.

Bitcoinist’in belirttiği gibi, üç Cent üzerindeki işlemlerin toplamların nispeten küçük olmasına karşın geliştiricilerin sağlamlığı geliştirmeye odaklanması koşullarının altında başarılı olma ihtimallerini düşürümektedir.

Litecoin ve Bitcoin’den başlayarak çeşitli uygulamaların “nihai ademi merkeziyetsiz borsayı” oluşturacağını öngören Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee’de dahil olmak üzere önemli lightning network savunucuların desteğini almayı sürdürüyor.

Kaynak: bitcoinist.com
CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN!
CURRENTLY OFFLINE